המרכז להוראת תרבות ישראל באוניברסיטאות בעולם
 
המרכז להוראת תרבות ישראל באוניברסיטאות בעולם חדשות והודעות
קול קורא לסדנה בהוראה אקדמית של העברית 2018

קול קורא לסדנה בנושא

בין שפת המקורות לעברית המודרנית – יישומים ועיונים בהוראה האקדמית של העברית

ירושלים, כ"ה-כ"ט בתמוז תשע"ח (12-8 ביולי 2018)

מנהל הסדנה: ד"ר משה קהן
ראש החוג ללשון העברית, המכללה האקדמית לחינוך אורות ישראל

החוג ללשון העברית, האוניברסיטה העברית בירושלים

 

  PROGRAM in PDF - יש ללחוץ להורדה

תאריך אחרון להגשת המועמדות: 22.04.18

המרכז להוראת תרבות ישראל באוניברסיטאות בעולם שמח להודיע על סדנת הקיץ השנתית למורים המלמדים עברית באוניברסיטאות בעולם. הסדנה תיערך בירושלים מיום ראשון עד יום חמישי כ"ה-כ"ט בתמוז תשע"ח (12-8 ביולי 2018). השנה תעסוק הסדנה בקשרים שבין שפת המקורות לעברית המודרנית תוך שימת דגש על יישומים ופרקטיקות בהוראה.

סדנאות הקיץ של המרכז להוראת תרבות ישראל באוניברסיטאות בעולם נועדו לעסוק בשאלות שמתחבטים בהן מורים לעברית באוניברסיטאות בחו"ל ולהעניק להם כלים חדשים - עיוניים ומעשיים -  להתמודד עם השאלות הללו באמצעות מפגש עם אנשי אקדמיה בכירים, מרצים מתחומים קרובים ומורים לעברית בארץ ובחו"ל. המפגש עם עמיתים למקצוע, המתנהל בקבוצה קטנה ובאווירה בלתי פורמלית, מאפשר דיון פורה והחלפת דעות ורעיונות.

השנה תעסוק הסדנה בהיבטים הדומים והשונים שבין העברית המודרנית הדבורה והכתובה כיום בישראל ובין שפת המקורות, לתקופותיה השונות. מורים רבים מתקשים להשיב על השאלה האם העברית השגורה בפינו היא אכן שפת המקורות?! בסדנה נתייחס לאוצר המילים ולהיבטים סמנטיים, תחביריים ומורפולוגיים שונים של העברית המודרנית, הן אלו המייחדים את העברית המודרנית מהעברית של המקורות, והן אלו המשותפים לה. לצד העיסוק התיאורטי, נתייחס גם להיבטים המעשיים והפרגמטיים בהוראת העברית כשפה זרה. ההרצאות, הסדנאות והדיונים יתמקדו בתכנון שיעורים, בכתיבת מבחנים, בהעשרת דרכי ההוראה ובבחינת גישות שונות. 

הסדנה נערכת בשיתוף עם היחידה להוראת עברית בבית הספר לתלמידים מחו"ל והמשתתפים בה יצפו בשיעורים וייפגשו עם מורי היחידה לדיון משותף בסוגיות שונות הנוגעות להוראת העברית. בהתאם למסורת של השנים הקודמות, האקדמיה ללשון העברית תהיה שותפה בארגון ובביצוע הסדנה. התכנית תכלול ביקור באקדמיה ללשון והרצאות מפי עובדיה. בפעילויות השונות יוכלו משתתפי הסדנה גם להציג את פֵּרות עבודתם. בנוסף ייערך ביקור בספרייה הלאומית שיכלול הדרכה ביבליוגרפית מפורטת בכל המאגרים השונים הקשורים להוראת העברית, לישראל ולמדעי היהדות.

 

מידע כללי:

  •   ההשתתפות בסדנה פתוחה למספר מצומצם של מורים לעברית ממוסדות אקדמיים ברחבי העולם
  •  דמי ההשתתפות בסדנה הם בסך 350$ (ניתן להגיש בקשה מנומקת להנחה)
  •   הוצאות הנסיעה ארצה והאירוח הן באחריות המשתתפים.

 

מועמדים המעוניינים להשתתף בסדנה מתבקשים לשלוח קורות חיים  בהקדם האפשרי בדוא"ל או בפקס:

 

The International Center for University Teaching of Jewish Civilization

The Hebrew University of Jerusalem

Tel: +972-2-5881770; Fax:  +972-2-5819096

E-mail: jewish.civilization@mail.huji.ac.il

להתראות בקיץ,

ד"ר משה קהן

 

 
בניית אתרים ICS   © 2006 כל הזכויות שמורות לאוניברסיטה העברית בירושלים